REPUBLIKA CRNA GORA
MINISTARSTVO SPORTA I MLADIH
UDRUŽENJE SPORTSKIH NOVINARA CRNE GORE
STOP NEGATIVNIM POJAVAMA U SPORTU
2020.
STOP NEGATIVNIM POJAVAMA U SPORTU
OPIS PROBLEMA
Sport kao forma fizičke kulture obuhvata rekreaciju, igru, takmičenje. U tom kontekstu sport je neizbježno sastavni dio društva i društvenih procesa.
Sport koji pruža mogućnost sportisti da iskaže svoje osobine, može da bude osnova ljudskih pobjeda, slave, ali isto tako može da bude polje degradacije, dehumanizacije, makijavelističkog ponašanja, nasilja.
Međutim, sport je neminovno u kontekstu etike i pravila koja su temeljna za svaku sportsku manifestaciju, jer posebno vrhunski sport vrlo često je instrumentalizovan sa prisustvom makijavelističkog ponašanja.
Takvo ponašanje u okviru mimoilaženja etičkih normi dovodi do poremećaja u sportu, do prisustva negativnih društvenih formi.
Negativni odnosi izražavaju se u nasilju, nepoštovanju pravila, dopingu kao tihom vidu nasilja, mržnji, konfliktu, itd.
Naime, u sportu postoje imperativi koji ne doprinose autonomiji ličnosti sportiste, zadovoljstvu vježbanja, jer imaju zahtjev za prinudom, zapovijesti (od strane trenera), zatim sankcije koje mogu biti različito primijenjene, itd.
Vaspitno-obrazovni proces koji ima za cilj usvajanje sportskih normi-pravila, pozitivnih vrijednosti i znanja, sportskih navika sa sportskim interesom i vježbom, daje mogućnost prevazilaženja negativnih pojava u sportu.
Strategijom razvoja sporta je propisano da je neophodno edukacijom/kampanjama podizati svijest javnosti o važnosti pravilnog utvrđivanja zdravstvene sposobnosti sportista; sprovoditi istraživanja i naučno-istraživačke studije o zdravstvenoj sposobnosti sportista i sprječavanje negativnih pojava u sportu.
1
STOP NEGATIVNIM POJAVAMA U SPORTU
Samim tim je potrebno edukovati i kampanjama podizati svijest sportista
i javnosti o negativnim pojavama u sportu i važnosti borbe protiv istih (nedozvoljena doping sredstva, klađenje, nasilje, rasizam, problemi sportskog novinarstva…).
POTREBA ZA REALIZACIJOM PROJEKTA
Bitna i nedvosmisleno pozitivna funkcija sporta je učiniti stanovništvo zdravijim. Stoga je jedna od najvažnijih uloga države da obezbijedi uslove za svima dostupno i masovno bavljenje sportom.
Štaviše, sport udahnjuje zdrav takmičarski duh, uči poštovanje prema protivnicima, dostojanstveno slavljenje pobjede i poraza. Prevencija negativnih pojava u sportu najznačajniji je segment zaštite integriteta samog sporta.
Pitanje borbe protiv nasilja u sportu uređeno je Zakonom o sprječavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama. Na tom planu u Crnoj Gori, zadnjih godina, nije bilo u većoj mjeri, kao što je bilo izraženo u zemljama okruženja, drastičnih kršenja propisanih odredbi ovog zakona.
Takođe, Zakonom se izričito zabranjuje uzimanje nedozvoljenih doping sredstava u skladu sa Međunarodnom anti-doping konvencijom i utvrđuju obaveze omogućavanja doping kontrole i drugo.
Za praćenje i sprovođenje međunarodnih konvencija protiv dopinga u Crnoj Gori istraživanja pokazuju da je jedan od važnijih segmenata psihološka pomoć, koja je važna ne samo u planiranju prekida sportske karijere u tzv. tranzicionom procesu sportiste, nego i u neplaniranim situacijama koje uzrokuju prekid karijere, kao što su dugotrajne povrede, promjena trenera, prekid karijere radi trudnoće, pozitivni test na doping, seksualno zlostavljanje i drugo.
2
STOP NEGATIVNIM POJAVAMA U SPORTU
Sportiste i sportske radnike je potrebno edukovati kako prihvatiti novonastale situacije koje u velikom broju slučajeva posljedično uzrokuju prekid sportske karijere.
Psihološka pomoć smatra se ključnom u karijeri sportiste i trebala bi biti usmjerena na edukaciju, savjetovanje i potporu sportistima u snalaženju u različitim životnim situacijama i u sportu.
Takođe, neophodno je edukovati sportske novinare na koji način izvještavati sa sportskih priredbi.
Stoga projekat “Spot negativnim pojavama u sportu” će omogućiti edukovanje i informisanje sportista, sportskih radnika i novinarima koji je najbolji način izboriti se sa ovim pojavama.
Pored toga, iskustvo članova Udruženja sportskih novinara Crne Gore će omogućiti da na kvalitetan način realizujemo projektne aktivnosti, kako bi što veći broj predstavnika sportskih organizacija bilo upoznato o ovoj oblasti, što jeste cilj Strategije za razoj sporta.
CILJNE GRUPE
Projekat “Stop negativnim pojavama u sportu” namijenjen je prevashodno sportskim radnicima kao ciljnoj grupi, a pored toga sportistima i cjelokupnoj crnogorskoj javnosti.
Projektom je direktno obuhvaćeno 40 predstavnika sportskih organizacija i medija. Poziv je bio upućen svim navedenim akterima iz sjeverne oblasti, koji su imenovali predstavnike iz svoje organizacije. Vodilo se računa da obuku pohađaju predstavnici “najjačih” sportskih organizacija sa sjevera i najzastupljenijih medija, kako bi kasnije i obuhvat krajnje grupe korisnika bio što veći.
3
STOP NEGATIVNIM POJAVAMA U SPORTU
Tokom trajanja obuke 40 predstavnika je bilo u prilici da unaprijede znanje o borbi protiv nedozvoljenih sredstava i negativnih pojava u sportu.
Takođe, sprovođenjem istraživanja i izradom publikacije obuhvaćen je veliki broj sportista Crne Gore, a posebno prevashodno, zbog iskustva naših članova, vjerujemo da je ovaj projekat imao veliki odjek u crnogorskoj javnosti.
Pored toga, izradom ove Publikacije čiji je tiraž 1000 primjeraka biće obuhvaćeno najmanje isto toliko lica.
Stoga, sve navedene aktivnosti su doprinijele ciljevima Javnog poziva. Takođe, ciljna grupa jeste i Ministarstvo sporta i mladih Crne Gore, kojem ćemo ustupiti istraživanje i analizu.
U stvari, krajnji korisnici su svi sportisti Crne Gore, kao i Ministarstvo sporta i mladih, kojem će preporuke proistekle u okviru ovog projekta omogućiti još snažniju borbu u postizanju smanjenja negativnih pojava u sportu.
Vjerujemo u veliki obuhvat krajnjih korisnika, jer je naša organizacija specijalizovana za izvještavanje o sportskim događajima.
U POTPUNOSTI U SKLADU SA JAVNIM INTERESOM
Projekat “Stop negativnim pojavama u sportu” je u potpunosti u skladu sa javnim interesom u oblasti sporta propisanih Zakonom o sportu, kao i u skladu sa ciljevima Strategije za razvoj sporta i Akcionim planom za realizaciju za 2018-2019. godinu.
Planirane i realizovane aktivnosti koje su doprinijele ostvaranju ciljeva bile su sprovođenje istraživanja na sjeveru Crne Gore u okviru sportskih organizacija o informisanosti o negativnim pojavama u sportu.
4
STOP NEGATIVNIM POJAVAMA U SPORTU
Podaci iz ovog istraživanja koriste o utvrđivanju procenta znanja sportista i sportskih radnika o ovim pojavama.
Nakon istraživanja predstavnici naše organizacije su uradili analizu stanja u ovoj oblasti.
Ovo je korisno jer do sada nismo bili upoznati sa tačnim podacima koliko su sportisti i sportski radnici informisani i edukovani o negativnim pojavama u sportu.
Obuci je prethodio javni poziv za sportske radnike, sportiste i sportske novinare sa sjevera. Oni su imali rok od 15 dana da se prijave za pohađanje obuke koja je održana u Beranama.
Obuka je okupila predstavnike opština sa sjevera, gdje su kroz interaktivne radionice edukovani o borbi protiv nedozvoljenih sredstava u sportu.
Takođe, obuka je koristila i za ovu Publikaciju “Stop nedozvoljenim pojavama u sportu”, koja je odštampana u 1000 primjeraka.
Takođe, rezultati projekta su prezentovani na konferenciji za medije, na kojoj je šira javnost upoznata sa problemima sa kojima se sportisti mogu suočiti i kako se izboriti sa njima. Realizacija projektnih aktivnosti je unaprijedila podsticanje istraživačko-razvojnog, vaspitno-obrazovnog i stručnog rada u sportu i stručno osposobljavanje u sportu, kao i unaprjeđenje zdravstvene zaštite sportista i sprječavanje negativnih pojava u sportu.
Pored toga, Ministarstvu sporta i mladih ova Publikacija će pružiti relevantne podatke o trenutnom stanju u ovoj oblasti.
5
STOP NEGATIVNIM POJAVAMA U SPORTU
U ANKETI UČESTVOVALE 492 OSOBE
Anketna pitanja i obrađeni podaci:
1.Da li je bavljenje sportom zdravo
Da Ne
483 (98,37%) 9 (1,83%)
Da Ne
488 (99,38%) 3 (0,62%)
Nasilje na tribinama, nasilje na terenu, gruba igra, rasizam, upotreba opojnih sredstava (droga), dopinga, nepoštovanje saigrača, nepoštovanje rivala…
Nimalo Malo Dovoljno Veoma
13 (2,61%) 31 (6,31%) 196 (39.92%) 251 (51,12%)
Duvan, alkohol, marihuana, kokain, hašiš, LSD
6
STOP NEGATIVNIM POJAVAMA U SPORTU
Da Ne
Alkohol, duvan, marihuanu…
Da Ne
Manje od 10 Više od 10
19 (3,86%) 7 (1,42%)
Da Ne
487 (99,18%) 4 (0,81%)
Da Ne
7
STOP NEGATIVNIM POJAVAMA U SPORTU
Gubljenje zdravlja, nervoza, agresivnost, nepoštovanje…
Da Ne
438 (89,20%) 53 (10,80)
Edukacijom, nagradama, kaznama..
Da Ne
168 (34,21%) 323 (65,78%)
Svojim primjerom
8
STOP NEGATIVNIM POJAVAMA U SPORTU
Da Ne
Da Ne
Da češće dolaze na treninge, više vode račina o pisanju, naročito ocjenjivanju sportista, opisivanju akcija, da podržavaju mlade sportiste…
Uglavnom jesu!
9
STOP NEGATIVNIM POJAVAMA U SPORTU
Da Ne
Pozitivno Negativno
388 (79,02%) 103 (20,98%)
Najčešće su informacije škure i nedovoljno tačne, nedovoljno energična osuda, traženje krivaca na drugoj strani, prećutkivanje, neimenovanje izazivača incidenta…
10
STOP NEGATIVNIM POJAVAMA U SPORTU
ZAKLJUČAK
Realizacijom projekta “Stop negativnim pojavama u sportu” doprinijećemo sprječavanju negativnih pojava u sportu, što je propisano u Zakonu o sportu, Strategiji za razvoj sporta i Akcionom planu za 2018. i 2019. godinu.
Ostvareni su i specifični ciljevi: povećan stepen informisanosti sportista i javnosti o negativnim pojavama u sportu, organizovanje obuka za sportske radnike i izrada analize i sprovođenje istraživanja o zdrastvenoj zaštiti sportista i negativnim pojavama u sportu.
Projekat je održiv sa više aspekata samim tim što će uticati na različite ciljne grupe, sa fokusom na sportske radnike.
Prevashodno sprovođenjem istraživanja i izradom analize stanja institucije, organizacije i javnost će imati uvid u pravo stanje stvari u oblasti negativnih pojava u sportu.
Takođe, predstavnici sportskih organizacija koji su prošli obuku će se osnažiti da aktivnije djeluju u svojim organizacijama u borbi protiv ovakvih pojava.
Sa našim novinarskim iskustvom i velikim brojem članova vjerujemo da će nakon realizacije ovog projekta veliki broj sportista, sportskih radnika, organizacija i građana biti edukovano i informisano o ovoj veoma značajnoj temi za sport i naše društvo.
Naša organizacija će i nakon završetka projekta promovisati ovu Publikaciju, radi što većeg uvida crnogorske javnosti u istu.
Relevantne institucije, prije svega Ministarstvo sporta i mladih će u narednom periodu moći da koristi Publikaciju u promociji suzbijanja negativnih pojava u sportu.
11
STOP NEGATIVNIM POJAVAMA U SPORTU
Pored toga, glavni aspekt održivosti projekta jeste jačanje kapaciteta lica koja rade sa sportistima, koji će i nakon završetka projektnih aktivnosti edukovati sportiste u ovoj oblasti.