
Atletski savez Crne Gore punih pet godina vodi intenzivne aktivnosti oko izgradnje atletskog stadiona u Podgorici, što je osnovni uslov da bi crnogorska atletika imala još bolje rezultate i nastavila sa trendom uspjeha. U poslednje vrijeme napravljen je značajan iskorak u tom dijelu, pošto je ASCG od Svjetske atletske asocijacije dobio načelno obećanje da će podržati realizaciju ovog projekta, a od Glavnog grada da će ustupiti zemljište sa potrebnom infrastrukturom. Više je razloga što je izgradnja atletskog stadiona u najmanju ruku urgentna.
– Crna Gora je domaćin Igara malih zemalja Evrope 2019. u organizaciji Crnogorskog olimpijskog komiteta, što je veliki izazov i priznanje za našu državu. Međutim, u Crnoj Gori nemamo ni jednu atletsku stazu koja zadovoljava kriterijume Svjetske atletske asocijacije i iz tog razloga u roku od godinu dana potrebno je napraviti atletski stadion ukoliko mislimo da organizujemo to takmičenje i da budemo uspješni domaćini, rekao je Milorad Vuletić, predsjednik ASCG.
Crna Gora ima svjetske juniorske prvake Mariju Vuković i Kristinu Rakočević i evopskog vicešampiona Danijela Furtulu, šestoplasiranog na Prvenstvu Evrope u dvorani Darka Pešića, trećeplasiranog sa prvenstva Mediterana Tomaša Đurovića, Slađanu Perunović koja je ispunila dvije olimpijske norme za London i Rio de Ženeiro, veliki broj balkanskih juniorskih i seniorskih šampiona, ostvarene norme za svjetska i evropska takmičenja u juniorskoj i seniorskoj konkurenciji i jedna je od rijetkih zemalja čiji atletičari nijesu otišli da se takmiče za neku drugu zemlju.
-U nedostatku uslova za rad plašimo se da sve ovo što imamo danas, od kvaliteta i potencijala, počev od Pešića, pa i drugi mogu sjutra promijeniti sredinu i takmičiti se za neku drugu državu. Da do toga ne bi došlo, neophodno je pod hitno uraditi atletski stadion u Glavnom gradu, jer Podgorica nema atletsku stazu već punih 45 godina i jedini je glavni grad u svijetu bez atletske staze. Po atletskim rezultatima Podgorica je bila prepoznatljiva u bivšoj Jugoslaviji po rezultatima koje su postizali Veliša Mugoša, Vlado Ivanović, Vojo Vračar, braća Dušan i Mirko Vujačić i drugi koji su bili reprezentativci one velike Jugoslavije. Zadnjih deset godina naši atletičari postižu izvaredne rezultate koji se mnogo više vrednuju u svijetu nego kod nas u Crnoj Gori, rekao je predsjednik Vuletić.
Podgorica je univerzitetski centar Crne Gore u koji se sliva sve što se kvaliteta u atletici, a i u drugim sportovima tiče, zbog čega postoji potreba da se u obliku trenažnog procesa i preko atletskih klubova, putem sportskih kampova organizuju zimske i ljetnje pripreme.
– Ti benefiti su neprocjenjivi jer bi atletsku stazu mogli koristiti i najmlađi, predškolci koji bi na tom mestu mogli da nauče prve sportske korake, a naravno i drugi sportovi, pošto bi tu mogle da se sprovode kondicione pripreme. Atletski radnici sa atletičarima će biti najsrećniji, ali ništa manje neće biti srećni ni rekreativci koji sada trče po asfaltu i tvrdoj podlozi, jer bi na atletskom stadionu imali modernu, gumenu podlogu da mogu nesmetano vježbati. Uz to, nezamislivo je da predškolska i školska omladina nema uslova da se bavi atletikom, koja je jedna od temeljnih sportskih grana, koju zbog svoje sveobuhvatnosti – trčanja, bacanja i skokova zovemo “kraljicom sportova”. Atletske discipline se odlikuju motoričkim kretanjima koja se uspješno primjenjuju u toku obrazovnog procesa i kroz druge oblike vježbanja, pomoću kojih se značajno utiče na podizanje opšte fizičkih sposobnosti pojedinaca, koja je polazište i temelj za sve ostale spotove. Posebno je to neshvatljivo, jer u Podgorici egzistira i živi jedna trećina stanovništva Crne Gore, a nijedan atletski klub sa teritorije Glavnog grada nema minimalnih uslova za rad, rekao je Milorad Vuletić.
Iz ASCG najavljuju da će zajedno sa Ministarstvom sporta pripremiti odgovarajuću dokumentaciju, a da od Glavnog grada očekuju da iz odgovarajućih fondova obezbijedi sredstva za realizaciji tog projekta u dodjeli zemljišta i da se sagleda mogućnost da se sa javnim privatnim partnerstvom uđe u izgradnju ovog sportskog objekta.
-Atletska staza se može koristiti za organizaciju internacionalnih takmičenja po kojima je i do sada Crna Gora prepoznata u okviru onih za koje ima odgovarajuće uslove , a to su cestovna takmičenja, maratonsko trčanje, brdsko planinsko trčanje i sve vrste rekreativnog bavljenja atletskim disciplinama u Crnoj Gori. Organizacija velikih takmičenja, kako na lokalnom, republičkom tako i na međunarodnom planu značila bi dobrobit u svakom podgledu, ne samo u sportskom nego i pomociji turizma i države Crne Gore na najbolji način u svijetu, rekao je Milorad Vuletić.