Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obilježava se od 1992. godine, kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila rezoluciju kojom se sve zemlje pozivaju na obilježavanje tog dana sa ciljem da se osobama sa invaliditetom omogući jednako uživanje ljudskih prava i učešće u društvu.
Međunarodni dan osoba sa invaliditetom treba da bude opomena i prilika da se skrene pažnja i poveća svijest o važnosti uključivanja osoba sa invaliditetom u sve aspekte društvenog, političkog, ekonomskog i kulturnog života.Procjenjuje se da u Crnoj Gori postoji oko 70 000 osoba sa invaliditetom. Pri tom, Zaštitnik naglašava da je ova društvena grupa, pored Roma jedna od najdiskriminisanijih društvenih grupa i da su izloženi visokom stepenu diskriminacije počevši od siromaštva, prostorne pristupačnosti, preko pristupačnosti uslugama i informacijama, obrazovanja, zapošljavanja, zdravstvene zaštite. Naravno i ove godine stavljamo akcenat na nepristupačnost objekata u kojima se nalaze držvani organi a slična je situacija i sa objektima ustanova zdravstvene zaštite i drugih javnih ustanova. U Crnoj Gori su zakoni koji štite prava osoba s invaliditetom usvojeni, ali se nedovoljno primjenjuju i/ili često nema dovoljno sredstava za njihovu primjenu. Bez obzira što su se stekli svi neophodni uslovi, Crna Gora još uvijek nije donijela Zakon o znakovnom jeziku. Postoji samo jedan licencirani gestovni tumač, dok još uvijek ne postoji nijedan sudski tumač u Crnoj Gori.
Od svog osnivanja, institucija Zaštitnika je pružala i nastaviće da pruža punu podršku osobama sa invaliditetom, zbog čega u svojim obraćanjima ističe činjenicu da ova populacija često trpi stigmatizaciju i segregaciju usled duboko ukorijenjenih i rasprostranjenih predrasuda i neinformisanosti. Uz to Zaštitnik nastoji da promoviše razumijevanje problema invaliditeta i podsjeća – invaliditet nije bolest već stanje!
Tokom 2015. godine Zaštitnik u svom radu bilježi porast pritužbi osoba sa invaliditetom i Ova činjenica govori da osobe sa invaliditetom sve više imaju povjerenja u instituciju Zaštitnika ljudskih prava Crne Gore, te ovom prilikom ohrabrujemo osobe sa invaliditetom da budu glasnije i obraćaju se Zaštitniku u što većem broju.