Prvi put u istoriji, fudbalska reprezentacija Hrvatske stigla je do finala Svjetskog prvenstva – u Moskvi, na Luzhnyki Stadionu “Vatreni” su poslije produžetaka savladali Englesku 2:1 i postali tek druga reprezentacija na poslednjih 18 šampionata koja je minus sa poluvremena u polufinalu pretvorila u konačnu pobjedu.
A početak je bio u znaku Engleske – faul Modrića nad Dele Alijem iz slobodnog udarca sa oko 20metara u gol je pretvorio Trippier, prvi za svoj nacionalni tim. “Albion” je bio bolji rival u najvećem dijelu prvog poluvremena pa je Kane u 30. minutu propustio priliku da poveća prednost. Ipak, siromašno je bilo prvo poluvrijeme.
Svjesni da nemaju šta izgubiti, Hrvati su u nastavku bili agresivniji i bolji rival – gol Perišić a stigao je kao nagrada u 68. minutu. Ulatio je ispred Walkera i smjestio loptu iza leđa Pickforda.
Nedugo zatim Perišić je “uletio” u kaznani prostor Engleske sa lijeve strane, šutirao je u kontra ugao ali je pogodio stativu a do kraja ozbiljnijih situacija nije bilo pa se moralo u produžetke.
Izgledala je Engleska reprezentacija svjeżije ali Hrvatska je bila konkretnija – Mandżukić je u 105. minutu izbio sam pred golom Picforda ali je hrabrom intervencijom ovaj sačuvao gol.
Nije u 109. kada su akteri bili isti – Perišić je spustio glavom loptu iza leđa odbrane “Albiona” gdje se “ušunjao” Mandżukić za kojeg ovog puta nije postojala prepreka.
Hrvatska je zasluženo u finalu gdje je, u nedjelju, čeka Francuska.