Četvrto predavanje u okviru projekta ,,Paraolimpizam” je održano 30.08.2017.godine u prostorijama Paraolimpijskog komiteta Crne Gore.
Predavanju su prisustvovali Prof.Emil Ličina, predsjednik USNCG Veselin Drljević i Sekretar USNCG Todor Brajković.
Jako važna oblast u sportskom novinarstvu jeste sportska komunikacija koja podrazumijeva sve organizovano i institucionalizovano prenošenje svih oblika informacija pomoću sredstava komunikacije.
Prof.Ličina je akterima projekta uspio da približi sportske masovne komunikacije.
Sport na engleskom i francuskom jeziku znači: igra, zabava, zabavljati se, igrati se. Potiče od latinske reči „disportare“što znači raznositi. U 14.vijeku pojavljuje se kao „disport“ili „desport“ sa značenjem: zabava. U navedenom značenju izraz sport je doživio univerzalno prihvatanje širom svijeta.
Sport predstavlja svaku ljudsku aktivnost u kojoj se susreću akteri(učesnici) s jedne strane i publika (navijači, posmatrači) s druge strane i gdje se mjere rezultati.
Za razliku od ovog užeg pristupa, u širem smislu pod sportom se podrazumjeva i rekreacija, relaksacija, zabava,razonoda, kao njegovi netakmičarski aspekti.U pokušaju da deniše sport, kao masovnu pojavu Lazarvić, LJ. ističe: Sport je oblast koja omogućava pojedincima da aktiviraju svoje fizičke potencijale, svoje lične i društveno korisne vrijednosti, sa ciljem da se zadovoljeviše potrebe, a to znači da se aktiviraju i prošire opšti i specični kapaciteti inherentni u njemu i naučni tokovi razvoja.
U savremenom društvu sport, kao društveni fenomen,ima drugačiju ulogu i značaj i u direktnoj je i stalnoj vezi sa masovnim komunikacijama.
U tom smislu se mogu analizirati sljedeći oblici sporta:
◆ Rekreativni sport – karakteriše postojanje redovnog programa vježbanja i takmičenja u cilju očuvanja zdravlja i fizičke spremnosti;
◆ Školski sport – temelji se na osmišljenoj selekciji,treninzima prilagođenim uzrastu i sistemu takmičenja, a svakom sportisti omogućava ispoljavanje sopstvenog potencijala;
◆ Amaterski sport – oblik sporta u kome sportisti pojedinci stiču društvenu armaciju, ostvaruju neku dopunsku zaradu, te na taj način čuvaju svoje mentalno i fizičko zdravlje;
◆ Sport invalida – odlikuje okupljanje pojedinaca sa fizičkim ili senzornim smetnjama ili oštećenjima, u cilju tjelesne i mentalne rehabilitacije, kao i učešćena organizovanim takmičenjima;
◆ Profesionalni sport- okuplja profesionalne trenere,menadžere i ostalo osoblje koji su plaćeni za aktivno bavljenje sportom i kojima je sport osnovno zanimanje.
Pod masovnim komunikacijama podrazumijeva se organizovano i institucionalizovano prenošenje svih oblika informacija pomoću sredstava komunikacije. Zbog moći informacije, na formiranje javnog mnjenja i učešća velikog broja korisnika u željenom pravcu, smatra se da sredstva masovne komunikacije imaju ogromnu snagu koju kontrolišu određeni centri moći.
Masovna komunikacija obuhvata veliki broj ljudi koji učestvuju u razgovoru i prenošenju informacija.U sredstva masovne komunikacije ubrajamo: televiziju,radio, štampu, literaturu, reklame različitih sadržaja i druga sredstva masovne komunikacije. Ovaj pojam se može proširiti još i na kompakt diskove, DVD, video trake, i dr.
Komunikacija između sporta i najšire publike institucionalizovala se i čini deo opšteg sistema masovnih komunikacija.
Savremeni mediji su u vječitoj borbi za pridobijanje korisnika informacija. Svaki medij ima za cilj da obezbedi sadržaj informacija koji će stovoriti uslove za visoku tiražnost. Jedna od karakteristika savaremenih masovnih medija je visoka komercijalizacija, na koju nisu imune čaki institucije pod kontrolom države.